Śmierć bliskiej osoby jest ogromnym ciosem. Na pogrzebie ponownie powracają wszystkie intensywne emocje. Trzeba przeżywać straty ze zdwojoną siłą, pośród wielu żałobników. Przed najbliższymi staje jeszcze obowiązek załatwienia szeregu formalności związanych z organizacją pochówku. Zakłady pogrzebowe są przy tym bardzo pomocne. Warto wobec tego wybrać odpowiedniego usługodawcę w celu usprawnienia całego procesu i zaoszczędzenia czasu. Samodzielnie można popełniać wiele błędów lub po prostu zapomnieć o czymś.
Od czego zacząć?
W przypadku śmierci bliskiej osoby należy jak najszybciej skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Ciało zaczyna stopniowo się rozkładać, dlatego nie można zwlekać z przewiezieniem go do chłodni. Będzie tam oczekiwać na pochówek. Pracownicy przyjadą specjalnym samochodem, przetransportują zwłoki do chłodni. Zostanie także przydzielony opiekun, który wesprze w trudnych chwilach, udzieli fachowego doradztwa, pomoże zająć się formalnościami. Ma to ogromne znaczenie dla osób pogrążonych w smutku po utracie kogoś bliskiego sercu. Omawia się również charakter pogrzebu. W przypadku osób niewierzących wybiera się pogrzeb świecki, czyli wprowadzony przez mistrza ceremonii. Należy również podjąć decyzję o tym, czy pochówek ma być tradycyjny, czy jednak chce się spopielić ciało.
Co obejmuje planowanie pogrzebu?
Podczas organizowania pogrzebu na uwadze należy mieć także dobór funeraliów. Składają się na nie rozmaite akcesoria pogrzebowe. Wybiera się trumnę lub urnę w przypadku kremacji. Najszybciej i najtaniej będzie zdecydować się na model katalogowy. Oczywiście można także zamówić trumnę lub urnę na specjalne zamówienie, zgodnie z indywidualnym projektem. Wybiera się również dewocjonalia, szarfy, wieńce i wiązanki. Możliwe jest także zlecenie wykonania nekrologu, rozwieszenia klepsydry. Podejmuje się również decyzję o tym, kto dostarczy ubrania dla osoby zmarłej.
Podczas rozmowy z zakładem pogrzebowym ustala się rozmaite szczegóły dotyczące pogrzebu. Trzeba omówić kwestie związane z datą i miejscem pochówku, ewentualnie z przetransportowaniem gości. Nie może zabraknąć również poruszenia tematu płatności. Zakład pogrzebowy może zostać upoważniony do pobrania zasiłku pogrzebowego z ZUS-u
Jaki jest koszt pogrzebu?
Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Pojawia się jednak pytanie, czy jest to wystarczające do pokrycia wszystkich kosztów związanych z organizacją pochówku. Oczywiście, jeśli ktoś decyduje się na prostotę i ogranicza tylko do tego, co niezbędne, to może wydać nawet 2000 zł.
Na koszty pogrzebu składa się wiele elementów. Trzeba zapłacić za odebranie ciała zmarłego i przewiezienie go do chłodni. Pieniądze pobierane są za przygotowanie zwłok do pogrzebu, przechowywanie ich do czasu pochówku. Zorganizowanie ceremonii także kosztuje. Konieczne będzie kupienie trumny, opłacenie oprawy muzycznej, dekoracji kwiatowych, opłaty cmentarnej. Doliczyć należy do tego również stypę i przewiezienie żałobników. Więcej o kosztach pogrzebu można dowiedzieć się oczywiście bezpośrednio w danym zakładzie pogrzebowym. Poszczególne firmy oferują inny zakres usług i odmienny cennik.