Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że warzywa są niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Warto wprowadzać je jak najczęściej do swojej diety, jadać na surowo, dusić i zapiekać. Seler naciowy to jedno z tych warzyw, które wciąż jest mało doceniane. Tymczasem zawiera mnóstwo witamin, mikro i makroelementów, wspiera proces odchudzania, detoksykacji organizmu i oczyszczania się z toksyn.
Seler naciowy witaminy
Seler naciowy nie jest nowością, natomiast bardzo wiele osób jeszcze nigdy nie próbowało tego chrupiącego warzywa, które można jadać na surowo. Najwyższa pora to zmienić. Jeżeli komuś smak selera naciowego nie będzie do końca odpowiadał, z łatwością można ukryć go pomiędzy innymi smakami, na przykład ulubionych warzyw i owoców. Łodygi selera doskonale nadają się między innymi do tego, by wycisnąć z nich sok w wyciskarkach wolnoobrotowych.
Jakie składniki odżywcze zawiera to warzywo? Ma bardzo dużo witaminy c, e oraz witamin z grupy b. Poza tym zawiera też cynk i żelazo, dlatego też powinien być stałym elementem w diecie osób, które cierpią na przykład na niedokrwistość i anemię. Ze względu na to, że zawiera kwas foliowy, będzie też wspierał rozwój dzieci w okresie płodowym. Powinny go do swojej diety wprowadzić kobiety będącej w ciąży.
Jak jadać seler naciowy?
Czy każdemu smakuje seler naciowy? Bez wątpienia nie. Chociaż jego smak jest delikatniejszy niż selera korzeniowego, dla niektórych może być trudny do przełknięcia. Natomiast miłośnicy tego chrupiącego warzywa bardzo często spożywają je po prostu na surowo. Wtedy wystarczy oczyścić łodyżki i pokroić je w słupki, a następnie maczać na przykład w sosach, humusie lub innych ulubionych dodatkach. To prawdziwa porcja zdrowia, witamin oraz mikro i makroelementów. Seler działa moczopędnie, dlatego też jest polecany dla tych osób, które mają problemy z zatrzymywanie wody w organizmie. Regularne spożywanie selera naciowego pomaga oczyszczać organizm z toksyn, dzięki czemu czujemy się lżej, mam więcej sił witalnych i energii. Jeżeli smak selera naciowego nie do końca nam odpowiada, można jego niewielkie ilości przemycać w sokach i koktajlach. Wystarczy go dodać do jabłek, gruszek, szpinaku i pomarańczy, aby otrzymać w ten sposób pyszny i pożywny koktajl, albo sok wyciskany w wolnoobrotowej wyciskarce. To porcja zdrowia, która należy się każdemu bez względu na wiek i płeć. Seler naciowy zdecydowanie nie powinien być tylko składnikiem, po który sięgają gwiazdy filmowe i osoby znane z telewizji. To coś, co musi wejść pod strzechy zwykłych Kowalskich.