Dobrej jakości produkty stolarki otworowej mogą nam posłużyć nawet dwadzieścia lat. Pod warunkiem, że okna lub drzwi balkonowe zostały odpowiednio dobrane i zamontowane. Na polskim rynku dostępne są profile okienne PCV, aluminiowe oraz drewniane. Kiedy wymienić okna plastikowe? Na co zwrócić uwagę wybierając nowe modele? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Kiedy wymienić okna PCV?
Współczesne produkty stolarki okiennej znacząco różni się od tych, które można było kupić kilkanaście lat temu. Przede wszystkim jest bardziej funkcjonalna, wodoszczelna i odporna na obciążenie wiatrem. Nowoczesne okna PCV charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Mają niski współczynnik przenikania ciepła, optymalnie zabezpieczają przed nadmiarem hałasu z ulicy i zapewniają skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi.
Nad wymianą starych okien na nowe warto zastanowić się przed zaplanowanym remontem. O pracach renowacyjnych najlepiej pomyśleć późną wiosną lub wczesną jesienią. Nad zakupem Wymiana okien PCV jest wskazana zawsze wtedy, gdy nie zapewniają odpowiedniej termoizolacyjności czy dźwiękoszczelności. W wyniku powstania nieszczelności może pojawić się pleśń na ścianach oraz zmniejsza się komfort termiczny podczas przebywania we wnętrzu budynku zarówno latem, jak i zimą. Dochodzi wówczas do znacznych strat energii cieplnej. Zazwyczaj widoczne są także pożółkłe plamy czy pęknięcia w tynku.
Wymiana okien PCV – na co zwrócić uwagę?
Do powstawania nieszczelności może przyczynić się nieprawidłowy montaż. Z tego względu prace montażowe warto oddać w ręce specjalistów, którzy zajmą się dokładnymi pomiarami otworów okiennych, usunięciem starych profili i osadzeniem nowej ramy, w tym zamontowaniem dolnych partii ościeżnicy czy progów pod drzwi tarasowe. Fachowcy mogą uporać się z tymi zadaniami nawet w ciągu jednego dnia. Prace związane z montażem najlepiej przeprowadzić w okresie wiosenno-letnim, kiedy na zewnątrz nie panują zbyt wysokie temperatury.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowych okien PCV. Istotne znaczenie mają parametry techniczne, takie jak:
- współczynnik przenikania ciepła – jego wartość nie powinna być wyższa niż 0,9 W/m2K,
- dźwiękoszczelność – na poziomie 32-50 dB,
- wodoszczelność – kl. 1A-9A,
- ochrona przed włamaniami – zabezpieczenia antywłamaniowe na całym obwodzie,
- odporność na obciążenie wiatrem.
Kiedy konieczna jest wymiana okien PCV?
Na ten krok warto zdecydować się w momencie, gdy zauważymy problemy z cyrkulacją powietrza oraz wyższe rachunki za ogrzewanie budynku. O wymianie okien PCV należy bezwzględnie pomyśleć w przypadku przeciekającego parapetu, zniekształcenia ramy czy przymarzania nieszczelnych uszczelek. Warto też o tym pomyśleć w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z ich otwieraniem lub zamykaniem. Wymiana jest konieczna również w momencie, gdy doszło do poważniejszych uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku – pożaru czy zbicia szyby.
Co może jeszcze wskazywać, że nadszedł czas na zakup nowych profili? Na wymianę okien PCV warto się zdecydować, jeśli tylko:
- przestaje nam odpowiadać ich estetyka,
- chcemy wybrać modele o lepszych parametrach,
- przez ramy ucieka coraz większa ilość ciepła,
- zużyciu uległy uszczelki lub okucia,
- obniża się komfort przebywania w domowych pomieszczeniach,
- na powierzchni ramy pojawiły się mało estetyczne plamy.
Gdzie warto kupić okna PCV?
Najlepiej zainwestować w produkty od sprawdzonego producenta stolarki otworowej. Dobrej jakości okna PCV produkuje firma Domel. W ofercie znanego producenta znajduje się szeroki wybór modeli standardowych, energooszczędnych oraz innowacyjnych. Okna PCV Domel wyróżniają się ultrawąskimi profilami, co sprawia, że domowe wnętrza stają się jasne i przytulne. Dodatkowo minimalizują straty ciepła oraz doskonale tłumią hałas z zewnątrz. W znacznym stopniu ograniczają ryzyko wyważenia skrzydła okiennego, dzięki czemu chronią domowników przed włamaniem.