Wiele osób boryka się z problemem zmęczonych oczu. Są one przez wiele godzin narażone na działanie sztucznego oświetlenia, niebieskiego światła emitowanego przez ekrany urządzeń mobilnych i telewizora. Problemem jest pracowanie w półmroku i ciemności, zbyt długie wpatrywanie się w ekran monitora, niewystarczająca ilość snu. Nawet przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach wpływa negatywnie na kondycję wzroku. Zmęczenie oczu objawia się rozmytym obrazem, uczuciem ich swędzenia i pieczenia, zaczerwienieniem, bólem, podwójnym widzeniem, suchością gałek ocznych, wrażeniem piasku pod powiekami, mroczkami i jasnymi rozbłyskami.
Jak dbać o oczy, o czym należy pamiętać?
Problemy ze wzrokiem mają już nawet młode osoby, w tym dzieci. Warto zastanowić się nad tym, jak dbać o narząd wzroku, aby uchronić się przed różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami i schorzeniami. Bardzo ważna jest właściwa dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dla oczu najważniejsze są witaminy A, C i E. W codziennym menu nie może brakować kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, cynku, miedzi, selenu, luteiny, zeaksantyny. Dobrze zbilansowana dieta uchroni przed pogorszeniem widzenia, zmniejszy ryzyko rozwoju rozmaitych chorób oczu typu zaćma, kurza ślepota lub krótkowzroczność. W menu powinny znaleźć się warzywa i owoce, mięso, jaja, orzechy, pestki i nasiona, owoce morza, produkty pełnoziarniste. Zadbać należy również o wysypianie się. Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym na kondycję narządu wzroku. Osoby niedosypiające borykają się ze zmęczeniem oczu. Słabsza regeneracja odbija się niekorzystnie na oczach. Powinno się spać minimum siedem godzin dziennie. Pamiętać należy również o tym, aby chronić oczy przed nadmierną ekspozycja na niebieskie światło, szczególnie na dwie godziny przed pójściem do łóżka.
Czego potrzebują oczy do prawidłowego funkcjonowania?
Wiele osób zapomina o tym, że trzeba mrugać, szczególnie jeśli oglądają telewizor, grają w gry na komputerze, pracują na laptopie. Niedobór filmu łzowego skutkuje suchością oczu, co wiąże się oczywiście z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo ważne jest także chronienie narządu wzroku przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Zaleca się zakładanie okularów przeciwsłonecznych i to nie tylko latem. Ostre promienie słońca mogą niestety przyczynić się do rozwoju różnych schorzeń typu zaćma, nowotwór oczu lub skrzydlik. Oczywiście nie wystarczy zakładać byle jakich okularów, powinny posiadać one odpowiednie filtry i atesty. Korzystny wpływ na narząd wzroku ma aktywność fizyczna. Usprawnia ona krążenie krwi, dzięki czemu do oczu może dotrzeć więcej tlenu wraz ze składnikami pokarmowymi. Przekłada się to na lepsze odżywienie komórek. Osoby pracujące przy komputerze powinny mieć ustawiony monitor w taki sposób, aby był oddalony od oczu o min. 70 cm. Istotne będzie również równomierne światło, robienie przerw co pół godziny, stosowanie kropli nawilżających.