Gluten to jedno z tych białek, wokół którego w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo nieporozumień. Ogromne liczba osób przechodzi na dietę bezglutenową tak, aby uniknąć negatywnego wpływu tego białka na funkcjonowanie organizmu. Pojawia się jednak pytanie, czy gluten rzeczywiście jest szkodliwy. Odpowiedzi na te i inne pytanie we wpisie poniżej.
Zobacz też: Ciasta – odkryj różnorodność smaków
Co to jest gluten i jak wpływa na organizm
Gluten to nic innego jak białko roślinne, które powszechnie występuje w takich roślinach jak pszenica, żyto, owies czy też jęczmień. Białko to ze względu na swoje właściwości jest szczególnie doceniane w piekarnictwie, ponieważ pozwala na uzyskanie elastycznego i zwięzłego pieczywa. Właśnie z tego powodu zboża, które zawierają dużą ilość glutenu, są powszechnie wykorzystywane w zakładach piekarniczych.
Warto jednak podkreślić, że chociaż gluten naturalnie występuje tylko w kilku zbożach, to współcześnie jest on powszechnie dodawany do różnego rodzaju przetworzonych produktów spożywczych. Białka glutenu można odnaleźć m.in. w takich produktach jak przyprawy, wędliny, a nawet mrożonki. W praktyce oznacza to, że spożycie glutenu obecnie jest znacznie wyższe, niż miało to miejsce kiedyś.
Różne jednostki chorobowe
Pomimo tego, że w diecie znacząco wzrosła ilość glutenu należy pamiętać, że nie jest on szkodliwy dla znakomitej większości osób. Oczywiście zwiększona podaż glutenu powinna być powodem ograniczenia jego obecności w diecie, ale w żadnym wypadku działania mające na celu całkowitą eliminację glutenu nie mają sensu, jeżeli nie dotyczą osób zmagających się z: celiakię, choroba duhringa, alergią na gluten czy też nadwrażliwością na gluten.
Warto mieć na uwadze, że są to aż cztery różne jednostki chorobowe. W przypadku celiakii ma się do czynienia z chorobą autoimmunologiczną. Organizm w odpowiedzi na białka glutenu samoistnie niszczy kosmki jelitowe, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W przypadku choroby duhringa również ma się do czynienia z zaburzeniem immunologicznym, które w wyniku spożycia glutenu prowadzi do wykwitów skórnych.
Należy również powiedzieć nieco więcej na temat alergii na gluten. W tym przypadku ma się do czynienia z natychmiastową reakcją organizmu objawiającą się m.in. problemami oddechowymi czy też zmianami skórnymi. W skrajnych przypadkach alergia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jednostką chorobową odnoszącą się do glutenu jest także tzw. nadwrażliwość na gluten, która może dotyczyć nawet kilku procent populacji. W przypadku nadwrażliwości pierwsze objawy pojawiają się w czasie od kilku godzin do kilku dni od przyjęcia glutenu i mają bardzo różną intensywność.