Czy istnieje coś, co w założeniu jest dobrą dietą? Otóż nie, gdyż każda dieta ma swoje konkretne cechy, dzięki którym jest wyjątkowa i niepowtarzalna. I nie chodzi tu wcale o jej zasady bądź o liczbę kalorii, ale o wpływ na stosującego ją człowieka.
Która dieta jest najlepsza?
Zauważmy, że każda dieta — niezależnie od obowiązujących w niej zasad — ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Typowe diety redukcyjne i oczyszczające nie są wskazane dla osób, które aktywnie spędzają czas i oddają się ciężkiej pracy fizycznej lub konkretnym dziedzinom sportowym. Z kolei dieta keto nie jest polecana osobom, które cierpią na cukrzycę, są w ciąży, bądź chorują na nerki. Długoterminowe stosowanie diety keto również może przynieść pogorszenie samopoczucia, a zwłaszcza wywołać uczucie permanentnego zmęczenia.
Jaką dietę wybrać, by schudnąć?
Zdecydowana większość osób (pomijając tych, którzy uprawiają sport i wykonują ciężką pracę) potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania około 2500 – 3000 kcal dziennie. Przyjmując o 500 kcal mniej (dziennie), generujemy całkiem solidny deficyt energetyczny, który można zaspokoić jedynie poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu:
- Płynnie redukujemy masę ciała bez efektu jo-jo.
- Efektywniej usuwamy toksyny z organizmu.
- Redukujemy naszą wagę nawet o 5 – 10 kg miesięcznie.
- Nie głodujemy się, dzięki czemu dieta jest komfortowa dla naszego samopoczucia.
Nie tylko dobra dieta
Nie możemy zapominać, że nawet dobra dieta, to niejedyny sposób na obniżenie masy ciała. Wraz ze zmianami dietetycznymi warto postawić na większą ilość ruchu, ograniczenie spożywania mocno słodzonych herbat, soków i napojów, a także dodatkową aktywność (w tym intelektualną). Nie wszyscy wiedzą, że wprowadzenie do diety gotowanego mięsa zmusza nasz organizm do spalania dziennie 100 kcal więcej. Energia ta jest niezbędna w procesie trawienia białek, których mięso jest prawdziwym rezerwuarem.
Diety pudełkowe — smaczne wsparcie dla organizmu
Dieta pudełkowa to dobra dieta, z której warto skorzystać w trakcie odchudzania. Nie dlatego, że występują w niej określone zasady, lecz dlatego, że można ją skonfigurować pod kątem własnych potrzeb. W diecie pudełkowej można znaleźć dania o profilu cukrzycowym, ketogenicznym, niskowęglowodanowym, a także soki (to z kolei propozycja dla miłośników diet sokowych). Mówiąc wprost — ciężar przygotowania posiłków „pudełkowych”ponoszą specjaliści żywieniowi. Naszym zadaniem jest tylko aktywność i konsumpcja.
Najlepsza dieta to ta, która najlepiej wpływa na nasz organizm. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.