Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wynająć mieszkanie, co ma znaczenie przy jego wyborze, co dokładnie trzeba załatwić. Ofert na rynku jest mnóstwo, ale nie wszystkie są godne polecenia. Niestety nie brakuje różnych pułapek, łatwo przeoczyć rozmaite kwestie, zapomnieć o czymś. Niedokładne czytanie umowy może mieć bardzo negatywne konsekwencje, dlatego przed jej podpisaniem trzeba zapoznać się ze wszystkimi zapisami. Pora zastanowić się nad tym, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w niedalekiej przyszłości.
O czym pamiętać podczas wynajmowania mieszkania?
Czasem trzeba obejrzeć kilkadziesiąt różnych mieszkań, aby w końcu znaleźć jakieś godne uwagi. Nawet jeśli oferta wydaje się być niemalże idealna, to trzeba zachować czujność i wszystko dokładnie sprawdzić. Pierwszą kwestią jest zweryfikowanie zgodności mieszkania z ogłoszeniem. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, to należy je wytknąć właścicielowi nieruchomości, co będzie dobrym argumentem do wynegocjowania lepszej ceny najmu. Istotne jest sprawdzenie nawet samego właściciela, czy jest on rzeczywiście prawnym nabywcą. Należy zażądać od niego okazania aktu własności mieszkania i odpisu z księgi wieczystej. Wynajmowanie mieszkania od kogoś przypadkowego nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli właściciel odmówi okazania wyżej wymienionych danych, to lepiej poszukać innego lokum, bo jest to zbyt podejrzane. Kwestia własności mieszkania to podstawa, nie można tego pomijać, jeśli chce się uniknąć problemów w niedalekiej przyszłości. Oczywiście właściciel mieszkania również będzie zadawać różne pytania potencjalnemu najemcy. Jeśli jednak będą one osobiste, to trzeba zachować czujność. Nie mogą w żaden sposób naruszać cudzej prywatności. Od właściciela nieruchomości należy wymagać szczegółowych wyliczeń dotyczących opłat ponoszonych każdego miesiąca. Muszą znajdować się w nich wszystkie elementy. Ustalić należy formę i warunki płatności.
Na co zwracać szczególną umowę, jeśli chce się wynająć mieszkanie?
Kluczową kwestią w przypadku wynajmowania mieszkania jest oczywiście podpisanie umowy. Bez tego nie będzie można się do niczego odnieść, jeśli pojawią się jakieś problemy w przyszłości. Zapisy w umowie są wiążące dla obu stron. Najemca może liczyć na to, że na jej podstawie właściciel mieszkania wypełni wszystkie swoje obowiązki. Ustalić powinno się szczegóły związane z naprawami szkód. W umowie muszą zostać zawarte wszystkie obowiązki zarówno najemcy, jak wynajmującego. Kolejną kwestią jest wynegocjowanie terminu odstąpienia od umowy. Zdarza się tak, że do wykrycia poważnych usterek dojdzie dopiero po paru dniach od podpisania umowy, czyli w trakcie użytkowania mieszkania. Zaleca się także poproszenie właściciela o wykaz rachunków, spis uregulowanych i nieuregulowanych opłat z ostatnich miesięcy. Bardzo ważne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Nikt nie chce przecież płacić za szkody, których nie wyrządził. Jeśli się jednak nie dopilnuje tej kwestii, to można ponieść tego konsekwencje.