Biała część oka funkcjonująca w podręcznikach do nauki biologii jako twardówka jest pokryta cienką i przezroczystą tkanką. Jej znakiem rozpoznawczym jest obecność w jej strukturze siatki niewielkich, cienkich naczynek krwionośnych. Niestety, raz na jakiś czas może dojść do pęknięcia jednego z nich. Jakie są tego przyczyny i jak postępować, gdy ma się pęknięte naczynko w oku?
Pęknięte naczynko w oku – rozpoznanie
Naczynia krwionośne znajdujące się w spojówkach są kruche, a co za tym idzie, ich odporność mechaniczna jest dość niska. Nic więc dziwnego, że często możemy zaobserwować zjawisko ich rozszerzania się będące choćby konsekwencją zmęczenia. Kiedy dochodzi do pęknięcia naczynka, wycieka z niego krew. Osiada wówczas między tęczówką i spojówką i już przy niewielkim wycieku część oka sprawia wrażenie nienaturalnie zaczerwienionej. Niekiedy dochodzi nawet do widocznego wybrzuszenia na zewnątrz. Krwotok podspojówkowy określany często właśnie jako pęknięte naczynko w oku nie jest przesadnie bolesny. Nie przyczynia się również do pogorszenia jakości widzenia. Nie oznacza to jednak, że nie mamy do czynienia z żadnym istotnym problemem. Przeciwnie, pęknięte naczynko powoduje uczucie swędzenia. Nie jest ono przesadnie intensywne, potrafi być jednak dość dokuczliwe.
Dlaczego naczynko w oku pęka?
Krwawienie wewnątrz gałki ocznej może mieć przynajmniej kilka przyczyn, choć najczęściej zwraca się uwagę na uraz oka jako jego źródło. Duże krwotoki mogą mieć jednak czasem także zdecydowanie mniej oczywiste przyczyny. Tu warto wspomnieć o niektórych postaciach nowotworów, a także o wadach naczyń krwionośnych w oku. Bywa i tak, że pęknięte naczynko w oku jest jednym ze skutków ubocznych zapalenia tęczówki.
Mniejsze krwotoki mogą mieć miejsce jako skutek bardziej banalnych czynności. Często dochodzi do nich, gdy silnie kichniemy lub kaszlniemy, a także wtedy, gdy przyjmujemy niektóre leki podnoszące ciśnienie krwi i wpływające na mechanizmy związane z jej krzepnięciem. Problem może też dać o sobie znać przy gwałtownych wymiotach oraz wtedy, gdy mamy tendencję do silnego tarcia oka ręką.
Leczenie pękniętego naczynka w oku
Odkrycie pękniętego naczynka w oku budzi niepokój, warto więc pamiętać, że najważniejszym, co możemy zrobić, aby sobie pomóc, jest zachowanie spokoju. Widoczna krew nie jest wcale tak dużym zagrożeniem, jak mogłoby się to nam wydawać, zwłaszcza że nie powinno minąć wiele czasu, a zostanie ona wchłonięta przez nasze ciało. Przeważnie problem rozwiązuje się samoczynnie po upływie siedmiu dni, choć konsekwencje dużego krwotoku mogą utrzymywać się przez dwa albo trzy tygodnie.
Pęknięte naczynko w oku nie jest wskazaniem do odwiedzenia lekarza. Organizm upora się z nim samodzielnie, choć możemy wspierać go w tym wysiłku stosując tak zwane sztuczne łzy. Kontakt ze specjalistą jest zalecany przede wszystkim wtedy, gdy krwotok podspojówkowy występuje regularnie i pojawia się nawet pomimo tego, że trudno nam wskazać jego konkretną przyczynę.