Z wiekiem wzrok się pogarsza, co wynika w głównej mierze ze starzenia organizmu. Można jednak spowolnić ten proces, uchronić przed różnymi schorzeniami narząd wzroku. Bardzo duże znacznie ma to, co się spożywa na co dzień. Warto przyjrzeć się swojej diecie, bo problemy ze wzrokiem mogą wynikać z niedoborów żywieniowych. Jeśli ktoś opiera swoje menu na wysoko przetworzonej żywności, brakuje w nim świeżych warzyw i owoców, orzechów, dobrej jakości ryb i jaj, to niestety trzeba liczyć się z problemami zdrowotnymi, które dotyczą także narządu wzroku.
Jak poprawić wzrok za pomocą diety?
Nie należy bagatelizować problemów ze wzrokiem, bo mogą one wskazywać na różne schorzenia narządu wzroku. Regularne wizyty u okulisty to podstawa, nawet jeśli ktoś nie czuje takiej potrzeby i nie narzeka na ostrość widzenia. Profilaktyka pomoże uchronić się przed problemami z oczami. Badania to jedno, ale trzeba przyjrzeć się także swojemu jadłospisu. W diecie powinny znaleźć się odpowiednie minerały i witaminy na oczy, które stoją na straży dobrego wzroku. Bardzo ważna jest przede wszystkim witamina A, w przypadku jej niedoboru trzeba liczyć się z pogorszeniem widzenia. Prowadzi on do kurzej ślepoty, co objawia się przede wszystkim utratą ostrości w słabym oświetleniu. Ponadto witamina A przeciwdziała zwyrodnieniu plamki żółtej. Warto wobec tego sięgać po naturalne produkty obfitujące karoten, czyli marchew, szpinak, pomidory, morele, dynie, botwinę, brokuły, czerwoną paprykę, cykorię, mango. Świetnym źródłem witaminy A będą ryby, wątróbka, pełnotłuste mleko. Niezwykle ważne dla oczu są zdrowe tłuszcze, szczególnie kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdują się one w tłustych rybach typu makrela, łosoś, śledź. Warto włączyć do diety zimnotłoczone oleje roślinne, szczególnie z lnu, rzepaku i słonecznika. Zawarte w nich witaminy i kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie, zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe, chronią narad wzroku przed różnymi schorzeniami typu jaskra.
Co jeść, aby mieć dobry wzrok?
Bardzo ważnymi elementami dla narządu wzroku są witaminy C i E. Kwas askorbinowy znajduje się przede wszystkim w owocach i warzywach, szczególnie w cytrusach, porzeczkach, winogronach, kiwi. Witamina C pobudza syntezę kolagenu, który wzmacnia naczynia krwionośne w oczach. Witamina E jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania beta-karotenu. Ma silne działanie antyoksydacyjne, walczy z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za starzenie komórek oczu. Witamina E występuje w dużych ilościach w mięsie, orzechach, marchwi, soi, brokułach, nabiale. Do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku potrzebne są różne minerały, przede wszystkim cynk, miedź, mangan i selen. Selenu jest sporo w rybach, orzechach, kukurydzy. Miedź można dostarczyć organizmowi poprzez spożywanie kakao, nasion słonecznika, pestek dyni, orzechów laskowych. Jeśli ktoś chce cieszyć się dobrym wzrokiem, to powinien sięgać po produkty zawierające antocyjany obecnie w owocach i warzywach, które chronią naczynia krwionośne, usprawniają przepływ krwi, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Na straży zdrowych oczu stoją karotenoidy, szczególnie luteina i zeaksantyna.