Często nie zdajemy sobie sprawy z zaawansowania prostych układów. Przykładem na to jest m.in. zasuwa nożowa, która wykorzystywana jest do budowy armatur systemów kanalizacyjnych i oczyszczania ścieków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowań zasuw nożowych, ich sposobie działania czy nawet o dostępnych rodzajach, zapraszamy serdecznie do dalszej części tekstu. Odpowiadamy tam na najczęściej zadawane pytania.
Zastosowania zasuwy nożowej i zasada działania
Jak wspominaliśmy wcześniej, zasuwa nożowa wykorzystywana jest m.in. przy pracy z mediami – zwłaszcza gdy mogą wystąpić w nich ciała stałe. budowa zasuwy nożowej została skonstruowana w taki sposób, by posiadała ona zaostrzoną tarczę – o czym informuje nas nazwa zasuwy. Zadaniem noże jest przecinanie gęstych cieczy i ciał stałych, które mogą stać się przyczyną problemów z zamykaniem zaworu itp.
Zasuwa nożowa pneumatyczna znajduje zastosowanie we wszystkich zautomatyzowanych układach przepływu medium. Podobne instalacje bazują w większości przypadków na konfiguracji wielu zespołów zasuw i zaworów regulowanych pneumatycznie. W wielu przypadkach umożliwia to sterowanie całością systemu z jednego miejsca, a co za tym idzie wyeliminowanie wielu specjalistów odpowiedzialnych za proces obsługi. Kolejnym przykładem zastosowań są:
- oczyszczalnie ścieków,
- przepompownie ścieków,
- instalacje uzdatniania wody,
- instalacje wysokociśnieniowe,
- szeroko rozumiane sieci kanalizacyjne,
- obiekty melioracyjne.
Powyższa lista nie jest oczywiście pełna. Zasuwy pneumatyczne znajdziemy też chociażby w:
- zakładach mięsnych,
- cukrowniach,
- browarach,
- przetwórstwie warzyw i owoców na przykład w maszynach do mycia i płukania
- biogazowniach,
- elektrowniach,
- cementowniach,
- hutach,
- zakładach stalowych.
Określenie wszystkich zastosowań zasuw nożowych w tak krótkim materiale jest niemal niemożliwe. Powyższe listy powinny jednak zobrazować uniwersalność tych komponentów.
Rodzaje zasuw nożowych i możliwości obsługi
Zasuwy nożowe dostępne są w zróżnicowanych wersjach – głównie ze względu na szeroki zakres zastosowań przemysłowych. Możemy więc dzielić je ze względu na budowę, sposób napędu czy materiał, który wykorzystywany był do produkcji zasuwy.
Jednym z najistotniejszych parametrów jest średnica zasuw nożowych. Warto zauważyć, że mimo sporej średnicy, konstrukcja ma wąski korpus. Wiąże się to z niewielką wagą – zwłaszcza gdy porównamy ją do innych typów zasuw.
Wyróżniamy kilka opcji manipulacji pracy zasuw nożowych. Wcześniej wspominaliśmy m.in. o napędzie pneumatycznym, który jest także w wielu przypadkach najpopularniejszy. Cały proces odbywa się dzięki siłownikowi pneumatycznemu dwustronnemu lub jednostronnemu. Nie jest to jednak jedyny wariant, który oczywiście zależy od tego, jak wykonana jest konkretna zasuwa nożowa.
Z czego wykonana jest zasuwa nożowa?
Zasuwa nożowa skonstruowana jest z kilku podstawowych części. Należą do nich m.in. korpus, nóż, trzpień i uszczelnienie. Korpus najczęściej produkowany jest z żeliwa lub ze stali nierdzewnej, natomiast noże i trzpienie ze stali nierdzewnej. Musi być to jednak stal w gatunku AISI 304 lub AISI 316. Charakteryzuje się ona większą odpornością na korozję. Z kolei uszczelnienia to tworzywa sztuczne (NBR, EPDM i PTFE).